Skualifikohet nga “Miss Bota” për faktin se është nënë, revoltohet modelja

Fakti se është nënë e pengon të marrë pjesë në konkursin e bukurisë “Miss Bota”. Kjo i ka ndodhur 24-vjeçares Veronika Didusenko, e cila ka fituar Miss Ukrainën në...

Shqiptarja përzgjidhet mes 100 grave të “TechWoman” në Angli: Çmimin ia dedikoj të prekurve...

Një shqiptare është përzgjedhur mes 100 grave që kanë marrë çmimin e rëndësishëm TechWoman në Angli. Bëhet fjalë për Arta Cika studente PhD e Shkencave Inxhinierike në Universitetin e Oksfordit. Arta...

Studim i ri: Zëri i Adele qetëson gratë

Nuk ka një fakt shkencor që e pohon objektivisht, por në mbarë botën pranohet se muzika ndikon pozitivisht në shumë aspekte të jetës së njeriut. Sipas zbulimit më të fundit,...

Historia e përparëses së gjyshes, “magjia” përmes një cope

Qëllimi i parë i përparëses së gjyshes ishte të mbronte rrobat poshtë, por njëkohësisht shërbente si dorezë për të kapur tiganin e nxehtë nga furra. Ishte e mrekullueshme për të...

Gruaja që do vetminë nuk është e çuditshme, është e lirë dhe e qetë

Vetmia është parë gjithmonë me sy mosbesues, por nuk është aspak një gjendje negative. Zgjedhja për të kaluar kohën vetëm nuk do të thotë të jesh vetëm, përkundrazi. Kush...

Kur e gjithë bota ka sytë nga Messi, ju njohim me gruan që fitoi...

Mbarë bota sportive po diskuton triumfin e Lionel Mesit. Ylli argjentinas ngjitet në çatinë e botës për herën e 6-të, duke u bërë futbollisti me më shumë “Topa të Artë” të fituar...