“Gratë flasin shumë”, zëvendësohet nga një grua kreu i komitetit organizues të lojërave olimpike

Pas komenteve seksiste të ish-kreut të komitetit organizues të Lojërave Olimpike të Tokios në krye të detyrës u emërua një grua, Seiko Hashimoto. Fillimisht u propozua një burrë si zëvendësues...

Të forta, të pamposhtura, kurajoze… Gratë e Kosovës

Gratë e Kosovës Në 13 vjetorin e pavarësisë së Kosovës duam të ndajmë me ju disa prej historive të grave e vajzave guximtare të këtij shteti. Të forta, të sukseshme,...

“Vajza është e derës së huaj”,- Remzie Osmani jep deklaratën seksiste

Edhe pse shumica e botës jeton në një botë patriarkale dhe të egër, pozita e gruas në shoqëri çdo vit po përmirësohet.   Por, këngëtarja e njohur Remzije Osmani siç duket...

I frikshëm raporti i CRCA: 23% e abuzuesve seksualë janë punonjës administrate

Ndërsa pritet miratimi i një regjistri publik i atyre që kryejnë krime seksuale, një shifër e frikshme duhet të alarmojë edhe më shumë shoqërinë shqiptare. 23% e abuzuesve seksuale...

Nga 98 pedofilë, 28 vetëm në Tiranë. Luarasi: Emrat e tyre do bëhen publikë

  Regjistri kombëtar i pedofilëve është drejt shndërrimit në ligj. Pedagogia Iris Luarasi në një intervistë për Report Tv ka deklaruar se regjistri do të jetë për burrat në moshë...

“Tentova ta kundërshtoj por më dogji me çakmak”,- 16-vjeçarja në Tiranë akuzon babanë për...

Një 16 vjeçare ka akuzuar babanë e saj për abuzim seksual. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Tiranë ku vetë adoleshentja ka bërë denoncimin. Më 2 shkurt në komisariatin...