22 C
Tirana
Thu, 09 Jul 2020 22:25
“Çfarë kërkon më shumë ai? Të më shkelë, s'më shkel njëri” Është ky një prej vargjeve të këngës së re të Aurela Gaçe të titulluar “Veten dua gjallë”, një mesazh i fuqishëm për çdo grua që të mos heshtë...

Dhe zoti më bëri grua…

Dhe zoti më bëri grua, me flokë të gjata, sy, hundë e gojë të një gruaje. Me kodrina të rrumbullta dhe rrudha dhe lugina të buta, më gërreu nga brenda dhe më bëri punishte njerëzish. I thuri bukur nervat e mia dhe me kujdes m’i mati hormonet. Përzjeu gjakun tim dhe e...

Grua!-Poezi nga Suela Bako

Grua! Gush’aromëftua, A s’më thua? Si ja del, e uruar? Të qëndisësh, Të arrnosh, Të gatuash… Të lash Të pastrosh Të kruash… Të shëtisësh Të vraposh Të luash… Të mësosh Të edukosh Të duash… Të rritesh Të rrisësh Të vuash… Të piqesh Të pjekësh Të tëhollësh Grua! Sisëkrua, A s’më thua, Si ja del, e lëvduar? Qumështuar, Lëngëzuar, Buzënjomur, Shterzuar, Duarshtruar, Këmbëshpejtë, Kofshëdrejtë, Vithepërpjetë, Vetëndjellur, Ëndrragjerbur, Gjumëpafjetur, Flokëkrehur, Vetullhequr, Gojëmbël, Fjalëtretur, Sherr’sosur, Sherr’nisur, Buzëqeshur, Djersur, Plakur, Rudhur, Çelur, Kuisur, Dhimbsur… Grua! Sa të dua! Kur të shoh e thua; Jam! Kam! Dua! Bëj! Them! Vrapoj! Punoj! Mendoj! Lexoj! Jetoj! Lind! Ushqej! Dashuroj! Flirtoj! Përpij! Arrij! Zbukurohem! Ndriçohem! Plotësohem! Eksitohem! Kam uri! Kam etje! Kam...
Nga Tomas Chamorro-Premuzic, shkrimtari i librit ‘Përse shumë burra të paaftë bëhen lidera’ Psikologu Tomas Chamorro-Premuzic shpjegon se për të përmirësuar nivelin e aftësisë së personave që janë në postet drejtuese duhet të përmirësojmë nivelin e aftësisë tonë për të...
Filozofja franceze Simone de Beauvoir ka lënë gjurmë të rëndësishme në ekzistencializëm, letërsi, dhe diskursin feminist, duke kundërshtuar normat e ngurta patriarkale të kohës. Sipas filozofes, pas çdo historie dhe sjelljeje femërore mund të kuptohen ndikimet e patriarkatit. Idetë feministe të de...
1,315FansaPëlqeje

Recent Posts