Njihuni me gratë që ndryshuan botën gjatë vitit 2019

219

Ndërsa po arrijmë në fund të vitit është e thjeshtë të shikosh mbrapa dhe të kujtosh të keqen, qoftë në politikë apo në çështjet mjedisore.

Por ajo që është gjithashtu e qartë është roli i grave në formimin e botës sonë më të mirë.

Merrni Gina Miller dhe Baronesha Hale, të cilat ndaluan politikën jodemokratike ose Greta Thunberg e cila në moshën 16 vjeç, ka kryesuar lëvizjen ndërkombëtare për ndryshimin e klimës janë vetëm disa shembuj.

Është Lizzo që ka shërbyer si një grua frymëzuese për pozitivitetin dhe qasjen e pranimit të trupit, ndërsa Phoebe Waller-Bridge jo vetëm që na ka bërë të qeshim dhe të qajmë, por edhe ka vërtetuar se sa të njohura janë narracionet e drejtuara nga gratë. Këtu janë 10 gra që kanë ndikuar në mënyrën se si jetojmë dhe mendojmë përgjatë vitit që po lemë pas…

Image

Alexandria Ocasio-Cortez

Vetëm 18 muaj më parë ajo ishte thjesht një kamariere dhe banakiere. Sot, ajo përfaqëson të ardhmen e Partisë Demokratike amerikane dhe është statistikisht politikania e dytë më e përfolur pas Trump. Në nëntor të 2018-ës, ajo u bë gruaja më e re që shërbeu në Kongresin e Shteteve të Bashkuara, duke fituar garën për rrethin e 14-të të Nju Jorkut, në moshën 29 vjeçe. Mandati i saj filloi këtë vit. Me propozimin për politikën e varfërisë dhe mbështetjen e një sistemi të kujdesit shëndetësor Alexandria Ocasio-Cortez është një fener shprese në politikën amerikane.

Image

Greta Thunberg

Është 16 vjeçe dhe ka luajtur një rol kryesor në lëvizjen për ndryshimin e klimës që ka përfshirë globin në vitin 2019-të. Ajo fluturoi drejt SHBA-ve këtë vit dhe mbajti një fjalim viral ku ndëshkoi liderët botërorë për trajtimin e tyre ndaj mjedisit. “Ju keni vjedhur ëndrrat e mia dhe fëmijërinë time me fjalët tuaja boshe. Ne jemi në fillimin e një zhdukjeje masive dhe gjithçka që mund të flisni ju është përralla e radhës”, guxoi ajo.

Image

Lizzo

Është një kampione e gëzueshme me një qasje pozitivie ndaj trupit të saj. Performanca virale Glastonbury, rezonoi me njerëzit në të gjithë botën dhe trupat e tyre të papërsosur. Ajo ka frymëzuar miliona njerëz me tekstin e këngës së saj duke ndikuar bindshëm në konceptin e bukurisë dhe stilit.

Image

Phoebe Waller-Bridge

Kushdo që ka një interes për kulturën popullore e di që Phoebe Waller-Bridge është protagonistja e vitit që po lemë pas. Në Emmy-t e 2019-ës, ajo fitoi bindshëm duke kapur tre nga kategoritë më të mira përfshirë, aktoren kryesore në një serial komedish. Një nga artistet më të suksesshme në zhanrin e saj.

Image

Gina Miller

Çfarë do të ishte Mbretëria e Bashkuar nëse nuk do të ishte Gina Miller? Ajo u ngrit kundër përpjekjes së kryeministrit Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin, një veprim që ajo e konsideroi të paligjshëm dhe jodemokratik. Edhe një herë, Gjykata Supreme votoi në favor të saj. Ajo rrëzoi Boris Johnson dhe planin e tij të diskutueshëm për Brexit. Për herë të dytë, Miller, përmes këmbënguljes dhe pasionit të plotë, luftoi për demokracinë britanike.

Image

Baronesha Brenda Hale

Nëse Gina Miller drejtoi procedurat ligjore kundër përpjekjes së Boris Johnson për parlamentin, Baronesha Brenda Hale dha aktgjykimin. Duke vendosur se pezullimi ishte “i paligjshëm, i pavlefshëm dhe pa asnjë efekt”, Hale ndaloi politikën jodemokratike. Ekspertja juridike e lindur nga Leeds mbetet kryetarja e parë femër e Gjykatës Supreme dhe prej kohësh ka luftuar për përfaqësim më të mirë gjinor në Gjykatën e Lartë të Mbretërisë së Bashkuar.

Image

Jacinda Ardern

Trajtimi i ndjeshëm dhe progresiv i Jacinda Ardern ndaj sulmeve fatale terroriste në Mars të 2019-ës në dy xhami ishte një mësim për udhëheqësit botërorë. Brenda një jave nga tragjedia, në të cilën një ekstremist qëlloi 51 persona gjatë lutjes, Ardern u nxit të kufizojë në mënyrë drastike ligjet e armëve të Zelandës së Re, duke ndaluar shitjen e të gjitha llojeve të armëve gjysmë automatike dhe pushkëve sulmuese. Përballë ndarjes, terrorit dhe urrejtjes, Adern ishte një shembull shprese, mirësie dhe uniteti.

Image

Bethany Williams

Këtë vit, bota e modës më në fund ka filluar të përfshijë praktika të qëndrueshme. Pakkush e ka bërë këtë me aq shumë pasion ose angazhim sa Bethany Williams, e cila merret me çështje sociale dhe mjedisore, duke rikrijuar procesin e prodhimit dhe duke e kthyer atë në një cikël të virtytshëm. Rezultatet e unisex janë veshje rruge me ndërgjegje shoqërore. Ajo është dëshmi e gjallë që moda luksoze nuk ka nevojë të kontribuojë në rrëzimin e planetit tonë, dhe një frymëzim për markat që mendojnë se janë të pakapërcyeshme.

Image

Elizabeth Warren

Ajo mund të ketë rënë në votime, por mbetet ende një nga tre kandidatet potenciale të Partisë Demokratike për të siguruar nominimin në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020-ës. A mund të jetë ajo gruaja që më në fund mund të nxjerrë nga loja Donald Trump? Vetëm koha do ta tregojë, por tani për tani ajo po përqendrohet në fushatën e saj.

Image

Jessica Meir dhe Christina Koch

Nëse ndonjëherë ka pasur një tregues të qartë të arritjeve të grave, është hapësira dhe NASA. E udhëhequr nga Jessica Meir dhe Christina Koch, misioni për në NASA u vonua për disa muaj pasi nuk kishte hapësira të disponueshme për gratë, duke dëshmuar se udhëtimi në hapësirë ishte dizajnuar me burrat në mendje. Por, ato të dyja duke refuzuar të pengohen bënë udhëtimin të ndodhte. Dhe kjo është meritë personale e tyre!

Image

Katie Bouman

Dr. Katie Bouman nga Universiteti i Harvard, e cila ka kaluar vite duke mbledhë të dhëna që eventualisht u shndërruan në një imazh të vrimës së zezë. Katie dhe ekipi i saj kanë krijuar algoritme që kanë qenë në gjendje të procesojnë të dhëna astronomike, që tashmë janë bërë një gjysmë toni të disqeve,  që i kanë mbledhur të gjitha informatat në një fotografi të kuptueshme.

Telegrafi