12 C
Tirana
Fri, 23 Apr 2021 01:47
Një vox pop në rrugët e Tiranës tregoi edhe një herë sa larg konceptiti të barazisë gjinore jemi ne si shoqëri. Pyetjes se a duhet të lajnë burrat enë, shumë burra e djem kanë përsëritur edhe një herë fjalitë:...
Një tjetër vajzë shqiptare na përfaqëson denjësisht në kampionate të huaja. Peshëngritësja Evangjeli Veli ka fituar medalje të bronxtë në stilin e shkëputjes në kampionatin europian që po zhvillohet në Rusi. Veli, e cila garon në katëgorinë 53 kilogramë, arriti këtë...
Unë isha 14 vjeç kur lexova një artikull mbi çiftet që nuk duan të kenë fëmijë, por kishin vendosur të adoptonin. Për disa arsye, kjo ide mu ngulit në kokë. Deri në momentin që lexova këtë shkrim, nuk kisha...
Turqia është tërhequr nga traktati i parë detyrues në botë, për të parandaluar dhe luftuar dhunën ndaj grave. Kjo është bërë përmes një dekreti presidencial, nga ana e presidentit turk, Reccep Tayip Erdogan. Tërheqja Turqisë është “pengesë e madhe” në...
“Anjë grua tjetër”, ishte slogani që mbanin në duar disa gra përpara kryeministrisë pak orë pas lajmit se një gruaje i ishte marrë jeta prej burrit të saj. Irvana Hyka, 28 vjeç, humbi jetën si pasojë e goditjeve të...
1,307FansaPëlqeje

Recent Posts