17 C
Tirana
Tue, 02 Jun 2020 23:03
Mattel ka hedhur në treg kukullat e reja Barbie për të nderuar aktivisten e të drejtave të njeriut Rosa Parks dhe astronauten e parë Amerikane grua në hapësirë. Kukullat, koha e tyre e lançimit e cila përkon me ditën...
Një 12 vjeçare ka ngritur sot zërin kundër mentalitetit që e konsideron teknologjinë e informacionit një fushë jo të përshtatshme për vajzat. Ajna, nxënëse e shkollës 9 vjeçare “Mihal Grameno” bashkë me disa bashkëmoshatarë të saj u bënë pjesë...
Nga Vali Qyrfyçi Drejt vdekjes me urdhër mbrojtjeje. Ashtu si dhjetra viktima të tjera të bashkëshortëve, partnerëve, apo ish-bashkëshortëve, edhe Manjola Cuku 33-vjeçarja që humbi jetën natën e 1 shkurtit kishte një urdhër mbrojtjeje ndaj dhunës bashkëshortore të lëshuar nga...
“Ne kemi dyshimin serioz që në Shqipëri ka një rrjet pedofilësh. Të paktën disa ngjarje na kanë  bërë që të kemi këtë dyshim të arsyeshëm”,- ka thënë Mirgim Vataj, përfaqësues i organizatës “Alo 16”.  I ftuar në emisionin Ftesë...
Aspekti më i spikatur i identitetit tim është se unë jam një feministe. Për mua, nuk është thjesht një besim personal, por edhe një betejë politike. Kur unë e identifikoj veten time si një feministe, kam parasysh se kjo...
1,315FansaPëlqeje

Recent Posts