13 C
Tirana
Wed, 21 Apr 2021 20:01
“Anjë grua tjetër”, ishte slogani që mbanin në duar disa gra përpara kryeministrisë pak orë pas lajmit se një gruaje i ishte marrë jeta prej burrit të saj. Irvana Hyka, 28 vjeç, humbi jetën si pasojë e goditjeve të...
Pandemia ka nxjerrë në pah dhe ka përkeqësuar shumë nga problematikat me të cilat gratë shqiptare përballen prej kohësh. Në Shqipëri, barra e riprodhimit shoqëror, ku përfshihen të gjitha aktivitetet që prodhojnë dhe mirëmbajnë jetën, si në aspektin biologjik...
Gjuha seksiste dhe diskriminuese e përdorur nga Kryeministri Edi Rama ndaj kandidatëve të Partisë Demokratike e në veçanti ndaj Grida Dumës, ka sjellë edhe reagimin e shoqërisë civile. Në një thirrje publike drejtuar AMA-s, KQZ-së, Komisionerit për Mbrotjtjen nga...
“Gridare, gridare, gridare, oooo” ishin të vetmet fjalë të Ramës për kandidaten për deputete të partisë demokratike, Grida Duma në një aktivitet ku krahasonte kandidatët e së majtës me ata të së djathtës. Nëse vetëm do ta shikoje përciptazi...
Prej ditësh në rrjetet sociale po qarkullon një video që tenton të ndërgjegjësojë të rinjtë mbi format e krimeve seksuale dhe ndëshkueshmërinë e tyre. E realizuar nga Rrjeti i Fuqizimit të Gruas në Shqipëri (AWEN) në kuadër të Javës...
1,307FansaPëlqeje

Recent Posts